According to the house, according to the Office Furniture should be compatible with the area.

10/08/2018
by Lüksdecor Mobilya

Not all furniture will suit every place. This should be your method.

Güven Garanti: Service You should choose reliable products. What does this mean? It means brands that you will not need to call the service a year after using the product. No need, but pocket. It is necessary to ask twice whether the product you bought has after-sales service.

Attention to detail may sound like Cliche, but keep in mind that the subject called design is hidden in the details.

The four-legged table is a four-legged table all over the world, but a small detail can make it a work of art.

Carefully examine every point of the product. Color selection You chose the model, so how do you decide its color? Consider the dominant colors in your home. If earthy tones prevail throughout the house, a red sofa and a black dining room set can be disturbing.

Stay away from the colors you will get bored of seeing every day. You might like contrasts. Sometimes this creates elegance, but contrasts are difficult to harmonize.

So beware! Fabric decision Another important issue is the choice of fabric… There are many options here. You should decide according to the usage area and lifestyle. It is important that the fabric is stain free and washable.

The rest is up to your taste…

Ask a question Finally, ask! Do not hesitate to ask sales consultants about all the features of the product

It has been working for months in the design phase of a collection. No detail is done by saying "just so" or "this is how it is". That's why every question has an answer.

Yalova Atatürk Beyaz Köşkü / TBMM Meclis Başkanı Dairesi Mobilya Ürünleri

27/05/2020
by Lüksdecor Mobilya

TBMM Meclis Başkanı Dairesi 

Dolma Bahçe Saraylar Kurumuna Bağlı , Yalova Atatürk Beyaz Köşkü Mobilya Ürünleri

Home Ofis Dekorasyonu

10/04/2020
by Lüksdecor Mobilya

Lüksdecor, home ofis dekorasyonunuz için sizlere hayalinizdeki ofis mobilyalarını tasarlar.
Son zamanlarda yaşanan kötü olaylar nedeniyle evden çalışmak isteyenler için ideal bir konsept olan home ofis aslında uzun bir süredir ilgi görüyor. Siz de evden çalışıyorsanız home ofisinizde farklılık yaratabilirsiniz. Evinizde, ev ortamında olmanız nedeniyle çalışma psikolojisinden uzaklaşmamanız gerektiğini göz önünde bulundurmalısınız. Bu nedenle home ofisinizi en doğru mobilyalarla iş ortamındaymış gibi dekore etmelisiniz. Peki home ofisinizi nasıl doğru dekore edeceğinizi biliyor musunuz?

Home Ofis Dekorasyonu İçin İpuçlarını Sizlerle Paylaştık

Home Ofisinizde ışık, renk ve modern tasarımlı mobilyalar olmalı. Beyazın ofis renkleri içinde sıkça tercih edildiği görebilirsiniz. Bunun yanı sıra canlı renkler dinamizmi simgeliyor ve pek çok home ofis tasarımında tercih ediliyorlar. Bunun nedeni evde çalışırken tam motive bir şekilde işlerinizi sürdürmektir. Ayrıca evden işlerinizi yürütürken verimli çalışmanız için masa ve sandalye hem konforlu olmalı hem de size iş ortamını sağlamalıdır.  Evinizde çalışma odası olarak belirlediğiniz alan için sizi sıkmayacak ve karanlık olmayan renk tonları motive olmanız için oldukça önemlidir. Bu sayede çalışırken adeta işteymiş gibi hissedecek aynı zamanda evinizde olmanın rahatlığını yaşayacaksınız.

Lüksdecor sizin için hayalinizdeki ofis dekorasyonunu evinize yansıtır.  2020 Home Ofis dekorasyon örnekleri için iç mimarlarımızdan bir uzmandan ücretsiz yardım alabilirsiniz.

Ofis Mobilya Dekorasyonu

10/04/2020
by Lüksdecor Mobilya

Lüksdecor, sizlere hayalinizdeki ofis mobilyalarını tasarlar.

Ofis mobilyaları düzenlenirken genelde çalışanların zevklerine göre tasarlanan mobilyalar olur. Ofis mobilyaları yerleri kolayca değiştirilebilen eşyalardır ve sizin konforlu çalışmanız için en önemli unsurdur.

Uzun iş saatleri boyunca masa başında zaman geçiren bireylerin ofis mobilyalarını daha özenli seçmeli ve seçilen mobilyalar oldukça kullanışlı olmalıdır. Çalışma ortamınız için seçilen masa ve koltuğun rahatlığı sizin i performansınızı oldukça etkiler. Ofiste eşyaların konumlandırılması ofisin ferahlığı için özenle yapılmalıdır. Personelin işinde daha verimli ve düzenli çalışmasını belirleyen en büyük faktör mobilyalar ve ofis düzenidir.Firma içerisinde çalışan bireyler için bu durum sağlandığında, tüm ofis içerisinde mutlu ve huzurlu bir ortam oluşur bu çalışanların sosyal ortamlarını da olumlu yönde etkiler.

Ofis Mobilyası Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Ofis mobilyalarını seçerken konforlu mobilyalar tercih etmemiz gerektiği gibi, aynı zamanda tasarımının da iyi olmasına özen göstermeliyiz. Ofis mobilyanızın estetik ve etkileyici görünmesi aynı zamanda müşterilerinizi de etkileyecektir ve ilk izleniminizin olumlu olmasına katkı sağlayacaktır. Ofisinizde özgün ve yaratıcı tasarımlar tercih etmek bu bakımdan oldukça önem taşır. Seçtiğiniz mobilyaların dokusu ve rengi müşteri memnuniyetinin dışında  personel verimini de aynı şekilde etkileyecektir. Mobilyada kullanılan kumaşın kolay temizlenebilir olması, terletmemesi gibi durumlar da seçim kısmında oldukça önem taşır.

Sonuç olarak, ofis mobilyası seçerken ofislerimizin bir diğer yaşam alanımız olduğunu unutmayarak evimiz için mobilya ve renk seçiminde nasıl özenli davranıyorsak, ofisimiz için de aynı özeni göstermeliyiz

 

Lüksdecor sizin için hayalinizdeki ofis dekorasyonunu evinize yansıtır.  2020 Home Ofis dekorasyon örnekleri için iç mimarlarımızdan bir uzmandan ücretsiz yardım alabilirsiniz.

Metal Mobilya Trendi

10/04/2020
by Lüksdecor Mobilya

Metal mobilya kullanımı son günlerde gözle görülür şekilde arttı. Evlerini dekore eden insanlar abartı ve kaba eşyalardan çok sade, zarif ve modern eşyalara yönelmiş durumda. Bu nedenle de hem sağlam hem de modern görünümü sebebi ile  metal mobilyalar trend olmuş durumda. Metal mobilyalar kullanım alanı olarak birçok yerde karşımıza çıkarak, bulunduğu ortamda farklı ve tarz duruyor.  Aslında metal mobilya kullanımının artmasındaki temel sebep şıklıktan ve modernlikten ziyade sağlamlığı yatıyor. Metal mobilyalar diğer malzemelerde üretilen mobilyalara kıyasla çok fazla dayanıklı oldukları için uzun yıllar kullanılabiliyor. Sürekli mobilya değişimi içerisine girmek istemeyen müşteriler en azından ürünün sağlam olması gereken yerlerinde metal olmasına çok fazla dikkat ediyor.

Metal Mobilyaların Kullanıldığı Alanlar

Metalin kullanılacağı mobilyalar asla birkaç kategori ile sınırlandırılamaz. Son günlerde oturma odalarında, yemek takımlarında, sandalyelerde ve berjerlerde çok sık metal parçalar görmekteyiz.  Genel kullanımın yanı sıra sadece bazı detaylarında da kullanılan metal, ister ürünün tamamında olsun isterse sadece belli detaylarında kullanılsın, ürüne çok güzel bir hava katıyor. Genel ürünlere bakıldığı zaman farklı tasarım ve daha modern bir görünüm yaratmak için metal aksesuarlar,  metal mobilya ayakları olarak da kullanılmaktadır. Koltuk takımları ya da yemek takımlarının ayaklarında kullanılan metal detaylandırmalar ürünleri daha gösterişli ve bir o kadar da şık gösteriyor. 

 

Lüksdecor sizin için hayalinizdeki metal mobilya dekorasyonunu evinize yansıtır.  2020 Home Metal Mobilya dekorasyon örnekleri için iç mimarlarımızdan bir uzmandan ücretsiz yardım alabilirsiniz.

The New Trend in Metal Furniture

09/04/2020
by Lüksdecor Mobilya

Metal furniture, which is changing every day, one of the decoration trends and fascinates everyone with its effect, does not seem to listen.

Whether preferred in plain or assertive designs, Metal furniture, which can achieve unity with the structure of each house, continues to bring life to the houses.

THE NEWEST DECORATION CURRENT

One of the reasons why metal furniture is at the top trends is that it is especially stylish and plain. Unlike most of the materials used in other furniture designs, metal furniture materials reveal both strength and a different style. These materials come together and offer you a different perspective. When it meets the right designs, it creates a very stylish and quality look.

Metal furniture, which varies according to usage areas, metal, which gives romantic ambiance in metal bedrooms, turns it into the most stylish host of pleasant tables in your dining rooms. The metal shining like a star in the halls adds elegance to your spaces.

In this direction, metal chair sets, metal bar chairs, metal dining tables, metal zigon accessories will change the atmosphere of your environment.

Metal dining room sets, which continue to attract intense attention, will be the most indispensable part of your home with the feature of stainless metal over time. Metal Zigones, Metal service tables, Metal Coffee Tables, which are suitable for the new train, which constitutes the most important parts of the environment, will bring a new breath and ambience to your environment. Gold Yellow, which is used frequently in metal furniture, will continue to dazzle with details. Bronz Metal used in many sectoral institutions will complement your ambiance in hotel rooms, hotel entrance halls, halls of your homes, bars and cafes.

The shiny metals used in all details, while adding a luxurious, glamorous and noble atmosphere to the furniture, managed to win the admiration of people from all walks of life.

Lüksdec architectural drawings, Turkey's largest furniture decoration site, project design and project your design models specifically created different styles of metal on metal furniture is now waiting for its customers with very reasonable prices privilege.

Special Design Interior Architecture Service

06/04/2020
by Lüksdecor Mobilya

Special Design Interior Architecture Service

Making decoration and furniture design in your spaces are the areas where you can reflect your style best. For this, you need to work with an interior designer during the decoration phase or when arranging a living space. Interior architecture service provides decorative and efficient design of the interiors of your home. A professional support offers you creative ideas in the design of your homes and offices. An interior designer is the person who will bring the house of your dreams to you. Interior design services provide the most efficient evaluation of your office or living space, provide you with a professional guide in reaching a living space you want, and provide you with the best view you dream of.

Our interior designers help you to consult your ideas during the decoration phase. When evaluating ideal options in interior design services, it is important to manage each process correctly. You can get consultancy service at very affordable costs. In addition, our specialists will give you free support on certain issues. Contrary to popular belief, interior design services are not a costly task. You can bring your desired breath to your living space at very affordable prices.

Luxurydecor reflects your dream to your home with specially designed living spaces for you. You can get free help from an interior architect for 2020 decoration samples.

What should be considered while buying a living room set?

03/04/2020
by Lüksdecor Mobilya

Stylish sofa sets that combine comfort and style appearance in your environment are with you at Luxurydecor.

What should be considered while buying a living room set?
Sofa sets, which are one of the items you can use in almost every part of your living spaces, come with many different models. There are many model options such as sofa sets, corner seats, berjers double seats among the seat models. There are some points that we should not be careful about when choosing a sofa set. The most important of these is the quality of the material used in the production of seats. You can use a sofa set made of quality materials for many years. Also, when choosing your sofa set, you have to make choices that suit the style and size of your space. While the seating group models with storage space for narrow spaces are ideal, if you are a family that hosts frequent guests, you should use your choice of sofa bed models.
The decoration you choose in your home is largely your sofa set. Models with modern and small spaces and simple designs suit. In the spaces furnished in classic and avant-garde style, vintage-looking sofa sets with fine details provide the desired effect.
For 2020 Living Room decoration samples, you can get free help from an interior architect.
Luxurydecor reflects your dream to your home with special design and ready-made living rooms.

Custom Size Design Bedroom Set

02/04/2020
by Lüksdecor Mobilya

As luxurydecor, we are with you in your bedroom selections!

We listen to you and offer you special products and solutions in line with your needs. We take the architectural dimensions of your bedroom clearly and design bedroom sets for you with maximum usage area.
The most important point to pay attention to while producing specially designed bedroom sets is the color and model of the bedroom set. The most time spent in our homes to rest and relieve the tiredness of the day is the undisputed bedroom. Therefore, it is very important that the colors of the bedroom match your taste. A different bedroom, in which you are happy and the design reflects you, is a situation that everyone will want without exception. You can reflect your style by making the most suitable bedroom set for yourself.

The cabinet layout, which is the area where you will put your belongings, must meet your needs. Bedroom sets with an improper rack layout, where you can position all your belongings to bedroom sets with a shelf layout that suits your needs, will be impractical for you. For this reason, you should review your needs when designing the shelf arrangement of bedroom sets and especially wardrobes.

The Style of the Bedroom Should Reflect You
You may not want to spend time in areas that do not suit your taste or you may be restless. Another item that you should pay attention to in specially designed bedroom furniture is that it is designed to be compatible with the room you choose as it is the area where larger furniture is accommodated compared to other rooms.

The durability of your bedroom set is very important for you to use for many years. In order for your furniture to maintain the appearance of the first day and to use it for a long time, its materials must be of high quality. You should make sure that it is made of wood that is resistant to abrasion and bumps.

Luxurydecor reflects your dream into your home with specially designed bedrooms. You can get free help from an interior architect for 2020 Dining Room decoration examples.

Things to Consider When Choosing a Kitchen Cabinet

02/04/2020
by Lüksdecor Mobilya

A stylish kitchen opens the door to delicious food, while delicious food creates pleasant environments. When decorating your home, kitchen decoration takes up a great deal of space. We have shared with you the elements that you should pay attention to while decorating your kitchen. Here are the things to consider when choosing your kitchen cabinet ...

The more stylish and useful the kitchen, one of the most time-consuming places in the house, the more you enjoy spending time in it. The closets that cover the most area of your kitchen, the more useful and functional, the more accurate you will use the space.

Color Selection in Kitchen Cabinet

The choice of colors in the kitchen cabinet is very critical. If you want to create a spacious environment in your kitchen, you should choose light kitchen cabinets. Light colored kitchen cabinets create a fresh air, making your kitchen look more spacious than it is. If your kitchen is wider than normal, the island kitchen cabinet is quite ambitious and allows you to get a different look. Also, if you do not have a problem, it can be ideal for you in dark tones. Especially black and gray tones will help you achieve a stylish look.

Spacious and Functional Kitchen Cabinets

One of the most important factors to consider before purchasing your kitchen cabinet is the width and usage of cabinets. Multi-eyed kitchen cabinets and drawers will be very helpful in placing your belongings. Since there are no items that can be changed frequently, you should make the right decisions according to your needs while making your choices.

Luxurydecor reflects your dream to your home with special kitchen cabinets for you. You can get free help from an expert from our interior architects for 2020 Kitchen Cabinet decoration examples

How Should The Dining Room Set Selection Be?

01/04/2020
by Lüksdecor Mobilya

How Should The Dining Room Set Selection Be?

The dining room is one of the most important parts of your home where you spend time with your family at certain times of the day, entertain your friends, witness your special moments accompanied by delicious tables. If you think of a dining room that is colored with delightful family chats and you have set up tables that you will not want to get up from, you should have a dining room that reflects your exact style.

Dining Room Models You Can Choose

It is very difficult to decide between dining room sets with many models and options. There are luxury dining room sets, country dining room sets, classic dining room and many more models.

Dining room sets have started to differ in terms of model and color compared to previous years. In other words, in addition to classical colors, vivid and different color options are very attractive to the buyer.

 Things to consider when buying a dining room set

One of the most important areas in the home is the dining room. The dining room is one of the places where we spend time in daily life and where guests are hosted. A combination of comfort and elegance is an important element in the dining rooms where pleasant conversations and pleasant meals pass.

There are some points to consider when choosing a dining room. Being useful, comfortable and stylish adds a pleasant atmosphere to your home. For example, a dining room set that can be opened and closed helps you save space.

Dining Room decoration is determined according to the dimensions you want and other bedroom accessories you will buy. If you wish, we can produce dining room sets specially prepared by our interior architects, and you can reflect your dream into your home with specially designed dining rooms. You can get free help from an interior architect for 2020 Dining Room decoration examples

Things to Consider When Choosing a Bathroom Cabinet

01/04/2020
by Lüksdecor Mobilya

Although it is actually left to the end in home decoration, bathroom decoration is very important. What you need to do to make your bathroom look beautiful is very simple! For example, buying a bathroom cabinet suitable for the decoration style you want to apply is the most important step you can take to make your bathroom beautiful. The bathroom cabinet affects not only the decoration of your bathroom, but also provides great benefits if it is useful.

The furniture that you will use in your home must be exactly suitable for the environment regardless of the area. Being suitable for the area where it will be located for your bathroom cabinet makes the environment more spacious and useful.

We would like to convey some ideas that can help you when choosing a bathroom cabinet;

The mirror model of your chosen bathroom cabinet will help you make the environment look bigger while adding a modern atmosphere to your bathroom.
Another important element of your bathroom cabinet is color! When choosing the color of the bathroom cabinet, you should definitely prefer light colors because the light and plain colors do not cause any problems when they come into contact with water, and they will definitely calcify later than other colors.
As we mentioned above, size is very important when choosing a bathroom cabinet. First of all, you should determine the area where you will place the cabinet in your bathroom, then choose the bathroom cabinet that suits your taste.
As you have determined the necessary features in your bathroom cabinet, it is in decoration!

The pieces you choose when completing the decoration of your bathroom should be in harmony with other furniture in your bathroom. Since the main element in your bathroom is the closet, you must first take your bathroom closet. If you leave the bathroom cabinet later, it will be both difficult and troublesome for you to be compatible with other decoration pieces.

Luxurydecor reflects your dream to your home with special bathroom cabinets for you. You can get free help from an expert from our interior architects for 2020 Bathroom Cabinet decoration examples.

How To Choose Young Room Set?

01/04/2020
by Lüksdecor Mobilya

What Should Be Considered When Choosing The Young Room Set?

It is very important that young people's rooms are as energetic and stylish as their lives. The youth room set does not have a specific line, each teenager reflects his own style. Design furniture and ready-made furniture can be used in the youth room. Another important point to be considered in the decoration of the young room is that the study environment is spacious and comfortable. Choosing a poor quality bed and work table causes it to deform in a short time and short life.

What to Find in a Young Room
The youth room is an area that should be avoided from the classic blue and pink colors, as it is now the living space of the young people coming out of childhood. In this way, rooms with a complex of solid colors are not preferred much. Noble shades, which are considered as indicators of growth, are indispensable in young rooms. At this point, the choice of color and style should definitely be left to the young people. It will be better if the work table to be positioned in the youth room has many drawers and shelves in terms of positioning the items and being organized. Complementary pieces such as dresser and dresser add a different atmosphere to the young room. You can put your personal belongings in a nightstand that is placed next to the bed and has a color harmony, and you can complete your decoration with a compatible lamp on it. Since you can use your drawers as additional storage space, you can use it to put items such as laundry and socks.
Luxurydecor reflects your dream youth room to your home.
You can get free help from an interior architect for 2020 Young Room decoration samples.

Discount Furniture | Wedding Furniture Packages

27/03/2020
by Lüksdecor Mobilya

Discount Furniture, Wedding Furniture Packages

Wedding shopping is one of the most exciting and important steps for couples. Choosing the first furniture for the house where they will live together is very pleasing for both parties. It is also important for couples that their wedding shopping consists of beautiful and economical products. For this, discounted wedding packages are a very suitable option for new couples. The more economical and beautiful items the couple who have passed through a costly and difficult period, the better they will be.

Discount Dining Room Sets

Since the dining room set is an environment where couples will meet at meals, it should be a pleasant area. When choosing a dining room set, the dining room model that is the most suitable for your budget and living space with your spouse and allows you to create areas to enjoy is the ideal dining room for you. For this, we recommend that you look at discounted dining room sets and choose the one that suits you best.

Discount Living Rooms

While establishing a new home, undoubtedly one of the most important and most time-consuming areas of the house is the living room. Based on the location and size of the house you will live before shopping for this section, which is known as the living and living area of both guests and family members, it will help you to achieve a more accurate decoration environment. At this point, the living room should be in harmony and economical with the dining room and other furniture of the home. You can browse the discounted living room sets we have chosen for you on our website and choose the most suitable for you.

Discount Bedrooms

The bedroom, which can meet your need for rest at the end of the day, is also one of the important parts of the decoration point of the house. Completing your bedroom that you want to be comfortable and stylish in this regard, choosing according to the quality of your household items contributes to creating a more perfect environment. You can create a perfect bedroom with an aesthetic bed, dresser and wardrobe. For stylish, high quality and discounted bedroom sets, don't forget to check out luxdecor and choose the most suitable items for your taste.


 

How to Clean and Restore Garden Furniture?

26/03/2020
by Lüksdecor Mobilya

There are a few things to consider when choosing furniture that will beautify your garden and make your living space useful. It is very important that the material of your garden furniture is high quality and long lasting. As Luxurydecor, we produce stylish garden furniture that you can use from quality wooden materials for a long time.

Garden furniture can be left in the garden all year round, but its colors can turn into a gray-gray appearance due to sun and weather conditions. To do their cleaning after a long winter, you first need to clean all the dirt, dust and spider webs formed with a hard bristle brush.

If your wooden furniture has been around for a long time and a change in color is observed, you can return it to its original color using a specialist care product such as polish. In this way, it will begin to lighten the paint and wood color.
Your next job is to clean your furniture with soapy water. Dry your garden furniture after rinsing thoroughly and lightly sand the surfaces to clean any worn areas.

Now it's time to protect your wood. You should do this at every season pass. The polish will protect your furniture from the elements and make it look new. With the help of a cloth, rub the oil slowly and follow the grain. You can add multiple coats of oil, but before the next application, you should make sure that the first one is completely dry.

Turkey's largest furniture decoration site which Lüksdec architectural drawings, waiting for project design and project your specially created home and garden furnishing services in different style and design models and now customers with very reasonable prices privilege.Home Decoration Service

25/03/2020
by Lüksdecor Mobilya

As every year, this year, home decoration trends are in innovation. Each period, certain colors become fashionable in furniture and home decoration design. If you want an unusual living space and specially designed products, you are in the right place.

Today, most people want their home to be unique and private. For this reason, they prefer different products designed specifically for them in furniture shopping.

The creative and dominance of the company that you receive service on Home Decoration Service is also very important. They should understand your demands and reflect them to your home.

The quality and appearance of the materials used to reflect your living space is very important. When the quality materials are combined with stylish designs, the result is very pleasing.

As Luksdecor, we provide all kinds of design and decoration services and turnkey projects and applications for your home. With our professional architectural staff and application teams experienced in decoration, we take care of all your details from A to Z and make it a reality. As a result of these planned works presented to you, we create concept and application projects in a short time and turn the place of your dreams into reality.
Hotel Furniture Decoration Decoration Architecture Service

20/03/2020
by Lüksdecor Mobilya

HOTEL FURNITURE and DECORATION Furniture Design, Manufacturing Service Interior Design Concept Project Service

Our expert architects are on-site studies to evaluate the suitability of that place before moving to a new place.

The requests and needs of the operator of the venue are evaluated and the customer is given feasibility, approximate cost and schedule for the suitability of the space.

All kinds of furniture designs that may be required for a space are designed specifically for the concept of that space. Our furniture, produced in our workshop in the desired color and texture, is determined by the condition of the venue and the survey projects are prepared. Alternative concept projects are prepared according to the function chart created in line with the needs lists and the experience of our company.

In line with the approved concept project, all infrastructure and superstructure projects that the space may need are prepared for implementation.

Turnkey project and application service; Our professional architectural staff, with our application teams experienced in decoration, we take care of all the details from A to Z and make your dream place a reality. As a result of coordinated studies with you, concept and application projects are created in a short time. The project is realized with our teams organized in accordance with the prepared construction site program.

Our understanding of quality service; Creating original concept, quality workmanship and delivering work within the promised time.

Luxurydecor offers projects and applications from a single source. This method allows the merging of design and construction programs. During the design phase, our architects have delivered all projects completed by our contractor firms that are accustomed to, and their perfect organization with "Customer Satisfaction".

All kinds of furniture that may be needed for a space are designed specifically for the concept of that space. Our furniture produced in our workshop in the desired color and texture, with its special mechanisms and accessories, makes our physicians experience the difference in quality and comfort for years.

Hotel Decoration furniture design and manufacturing services The furniture designed in accordance with the corporate identity of the company and specially designed for the location will be remarkable and functional, as well as the first impression of the trust and right choice of the business.

The first seconds when the customers enter the space, the first impression of the space occurs. All Hotel Decoration is produced in our workshop from the materials selected as the continuation of the concept and assembled.

You can exchange ideas free of charge by our Luksdecor Interior Architects for solutions to the problems of all your spaces. * For all product questions, please contact us through the Customer Service Line.

Luksdecor Hotel Furniture Decoration Design and Architectural Services

CATEGORIES:

• Wedding Hall Decoration

• Hotel Entrance Reception Desk

• Hotel Decoration

• Hotel Cabinets and

• Hotel Sofa Armchair

• Hotel Bed Headboard

• Hotel Lobby Decoration

• Hotel Table Chair

• Hotel Table Bench Units

• Hotel Furniture Accessories

• Hotel Room Furniture Decoration

HOTEL ROOM FURNITURE DECORATION: You Have So Many Reasons For You To Choose Us ...

Luksdecor is a Corporate Solution Partner, Supporting Projects… You can exchange ideas for solutions for the problems of all your spaces by our Luksdecor Interior Architects after the order is created.

Luksdecor draws your special project. Makes designs of your projects. It makes special furniture production for your projects. It manufactures with the support of Project Design in the widest product range in Furniture and Decoration.

Hotel Room decoration is determined according to the sizes you want and other bedroom accessories you will buy. We produce bedroom sets specially prepared by our interior architects in accordance with Hotel Rooms as special orders. You can order Hotel Room with wardrobes and dressers from among the range of Bedroom products.

When decorating with Hotel Room Furniture, eye-catching and elegance should be kept in the foreground. You can get free help from an expert from our interior architects for 2019 hotel decoration samples.

Tricks in Furniture Cleaning and Maintenance

20/03/2020
by Lüksdecor Mobilya

Furniture is an indispensable part of our daily life that makes our living space beautiful and easy, durable consumer goods.

Although furniture is an indispensable part of our decoration, in the category of durable goods, it is necessary to pay attention to cleaning it. The important point here is that the cleaning is done correctly, if it is not done correctly, the furniture will begin to wear out over time. While we are dealing with furniture cleaning, we will do the cleaning by categorizing the issue and analyze them, how to clean them.

Chipboard and MDFlam coating Cleaning of furniture;

If the furniture material is laminated, it is not important whether it is chipboard or MDF because the chipboard and MDFlam surface are manufactured from the same material. Laminating is similar to laminate, but laminate is more resistant in this respect. The two should not be mixed. The most important point to be considered in cleaning of standard and mdflam furniture is; The edges of the laminate coverings are PVC bonding. Normally, there is no problem even if water remains on the slide material, but water leakage from the pvc edges will cause the material to swell and rot over time. Therefore, make sure that there is no wetness in the PVC adhesive part during cleaning.

Lam furniture is divided into two types as normal slide coating and high gloss slide coating. The cloth to be used in cleaning of Hgh Gloss Lam material should be smooth and clean. You do not need to use any cleaning chemistry to clean this material. You can only clean with pure clean water and a smooth cloth. It is not important that the cloth has a smooth surface for cleaning the normal slide material because it is scratch resistant.

. Since the laminated material will generally be swollen and patterned in its shape, cleaning is done with a pure watery cloth, but darkening may occur over time. In order to eliminate these tarnishes, you can pour cif into the bucket full of water and prevent tarnish with double water. It should be noted here that at the end of cleaning, the furniture is wiped with a dry cloth in such a way that there is no damp place.

Cleaning of Wooden Furniture; When we look at wooden furniture in general, we can divide it into two parts: lacquer and veneer. These furniture look more elegant compared to the laminate, but they are more sensitive. Especially bright surface structure is suitable for scratching. The cloth you will use in cleaning must be smooth and cottony.

We do not recommend smooth microfiber cloths, instead we recommend softer cloths. We do not recommend using chemical cleaning materials because the quality of lacquer paint used in furniture is very important, if the paint is second class, you may encounter situations such as paint tossing and fading. You can clean with pure clean water as long as there is no serious contamination (yellowing can be done with dirty cloth or if the paint is of poor quality).

Lacquer paint protects the wood and adds strength to the tree in this respect, but never repeat, never leave it moist and wet, otherwise bubbles may occur on the paint surface. The cloth to be used in wood cleaning should be soft, as well as you can clean with pure clean water or water with wood cleaner.


How should Cafe Restaurant Decoration be?

02/10/2019
by Lüksdecor Mobilya

Golden rules in cafe bar decorations and designs;

Different ideas, modern designs and economical solutions in Cafe Bar Decorations are a job that requires a quality design that can be difficult and accurately addressed by making the right, careful and careful decisions down to the finest details.

You have to keep in mind.

You must be modern.

You should be recommended.

You should make it comfortable.

You should make the clock forget.

You should make a clean and delicious presentation.

You have to smile.

You must serve fast and stylish.

You must spend money.

You must make money.

You must be different.

You should be pleasant and fun.

You deserve it.

You Must Be Quality…

How to make cafe bar decorations?

Service understanding and vision The sense of spaciousness and comfort awakened at the guests at the entrance will be reflected on our customers' sense of closeness and trust in the space, and will be reflected as a positive and efficient return to our bar owners. The more comfortable the customer is, the more he is in the space and the more permanent it is. First entry places and the impression left are always very important. For this reason, the entrances should be decorated very elegantly in places visited for fun and relaxation, such as bars and discos. For this, the most basic decoration designs that we will use should be the wall decorations created with different colors and patterns and the different and dim lighting we use in the ceilings.

Things to consider when decorating the cafe bar.

For example, the customer wants to reach his desk or lodge easily, to sit comfortably, to see everywhere easily from where he is located, especially to watch the track or stage, to go to the toilet and sink easily, to bring his order quickly. Therefore, it will be satisfactory for both our customers and the bar we value, to decorate our bar decorations according to all requests. It will also make bar employees happy and easier to serve.

Bar decorations - In the decoration, cafebar and cafeteria sectors, design and application is one of the most basic works that require attention and care in order to become a customer satisfaction and quality place.

We perform your turnkey Cafebar Decoration works professionally with our economical prices, modern and pleasant designs and modern team and equipment.

For magnificent bar decorations, do not make your decision without contacting us.

CAFE / BAR FURNITURE

Bar Decoration

Bar Chair

Cafe Sofa Armchairs

Cafe Corner Chairs

Cafe Table Chair

Cafe Restaurant Decoration

Cafe Restaurant Decoration: The product is produced in different colors and fabrics in the sizes suitable for your project, specially for your request.

You can exchange free ideas after the order has been created by our Luksdecor Interior Architects for solutions to the problems of all your spaces.

Luksdecor draws your special project. Makes designs of your projects. It makes special furniture production for your projects.

It manufactures with the support of Project Design in the widest product range in Furniture and Decoration.